Студія дитячої йоги "Жирафа"
Дитяча йога – це особливий простір, де діти вчаться не лише виконувати фізичні вправи, вони вчаться довіряти своїм можливостям і проводити час в атмосфері гри і задоволення, а не в боротьбі за досягнення.
Йога допомогає усвідомити, що особа – первинна, а тіло і розум – інструменти для досягнення поставлених життєвих цілей. Таким чином ми осягаємо внутрішній спокій і свободу від страхів, вчимося долати перешкоди і самоутверджуватися. А допоміжними знаряддями в цьому процесі є безмежна кількість йогічних технік.
Рух – найприродніший стан для дитини, а вправи йоги дозволяють постійно вивчати своє тіло й оточуючий світ.
На заняттях йогою ми використовуємо асани – пози йоги – не лише для зміцнення й оздоровлення тіла. Ми подорожуємо з ними в країну знань, адже кожна з них може розповісти стільки цікавого й корисного!
Практикувати йогу можна не лише на килимку, а й в повсякденному житті. Будь-яке свідоме зусилля тренує волю – чи то погана звичка, чи вивчення іноземної мови.
При чому, фізична робота не завжди найважча. У східній традиції найбільшою перешкодою на шляху учня є не лінь, а відсутність розуміння. Тому на заняттях дитячою йогою ми слухаємо історії, які спонукають дітей «витягувати» свій розум у всіх напрямках у пошуку простого пояснення.
Виконуючи традиційний жест йоги привітання «намасте», ви вже практикуєте йогу, тому що це метод концентрації: долоні разом, ваше тіло центроване, а це заставляє врівноважити і свідомість. Розум заспокоюється, і ви готові до сконцентрованої практики.
Заняття йогою для дітей
Діти 4–5 років на перші заняття приходять з мамами/татами. При чому батьки не лише займаються фізичними вправами зі своєю дитиною, вони дізнаються про її істинні потреби. Заняття йогою, як правило, носять ігровий, динамічний характер для дітей, який по формі мало нагадує потік асан – ми стрибаємо, бігаємо, катуляємося і бавимося, при цьому виконуючи асани. Навіть у цьому віці стають помітними зміни: дитина стає здоровішою, уважнішою і добрішою.
З 6-ти років діти починають виконувати статичні асани вже без сторонньої допомоги, кожна асана часто описується метафорами та легендами, що допомагає дитині зв’язати себе з тою чи іншою стихією і відчути зв’язок з навколишнім світом.
Заняття дитячою йогою допомагають:
— відчути себе коханими і виразити свою взаємну любов
— навчитися розуміти свої відчуття і довіряти своїм інстинктам
— зрозуміти, як працює тіло
— цінувати і розвивати свої неповторні таланти і здібності
— легко і безпосередньо спілкуватися з іншими у спільному навчальному процесі
— навчитися бути відкритими до змін, задавати питання і знаходити на них відповіді всередині себе
— бути впевненими в тому, що всередині них завжди живе тиша і спокій, до яких можна звернутися під час проблем і труднощів дорослішання
— наповнитися яскравою, животворною енергією (йоги називають її праною)
— пройти через міфи і вигадки до самої суті йоги – поступово, маленькими дитячими порціями.
Заняття йогою для підлітків
Період між дитинством і зрілістю часто порівнюють із зоною турбулентності – «трясти» починає не тільки тих, хто в неї потрапляє, а й тих, хто поруч, в першу чергу – батьків. Це час, коли підлітковий організм переживає серйозні зміни: діти перебувають у стані фізичного підйому на фоні загальної психологічної неврівноваженості.
Тому на даному етапі йога допоможе їм подолати невпевненість у собі й набути фізичної й психічної рівноваги. Заняття сприятимуть розвитку спокою і сконцентрованості, а статичні пози (асани), динамічні зв’язки (віньяси) і вправи на регулювання дихання (пранаяма) дозволять підліткам підтримувати форму і справлятися зі стресами повсякденного життя.
Заняття йогою м’яко впливають на гормональну систему, нормалізують обмін речовин, сприяють формуванню гармонійної фігури. Налагоджується шкірно-жировий обмін, правильно розвивається опорно-руховий апарат, покращується кровообіг, вирівнюється характер. Заняття сприяють збереженню зору.
Основні досягнення при регулярній практиці:
— усвідомлене відношення до власного здоров’я
— формування правильної постави
— гнучке, пластичне тіло й розвинена мускулатура
— координовані рухи
— вміння контролювати свої емоції та розслаблятися
— прийняття себе й адекватна самооцінка
Доведено, що діти, які займаються йогою, більш дисципліновані, краще вчаться і менше втомлюються.
Найбільш ефективними заняття йогою є для підлітків, батьки яких самі практикують йогу. Оскільки в цьому випадку діти отримують підтримку і знання не лише на заняттях в групі від викладача, але й вдома від близьких, рідних людей.
Йога для дітей з особливими потребами
Практика йоги корисна будь-якій дитині і є незліченна кількість способів донести її до дітей.
Вправи для дитячої йоги підбираються на основі спостереження за дитиною: що вона вміє робити, чого слід чи хочеться її навчити? Йогічний арсенал технік настільки великий, що кожен може назбирати свій золотий запас і для кожної задачі можна знайти не один, а десятки способів її вирішення, адже діти дуже люблять різноманітність!
Будь-яка дитина з будь-яким діагнозом – це звичайна дитина зі своєю дивовижною картиною світу, своїми мріями і талантами.
Турбота завжди дає результати. Посадивши в землю зернину, немає сенсу щодня розкопувати її, щоб подивитися, чи з’явився паросток. Натомість краще її поливати, удобрювати і доглядати. Коли прийде час, зернина проросте. Те ж саме і з практикою йоги: вона не є панацеєю, але кожен новий крок – основа для наступного.
Важливий момент: заняття йогою з особливими дітьми завжди індивідуальні і вимагають присутності одного з батьків, який виступає зразу у двох ролях – асистента і студента. Асистент допомагає дитині, студент вчиться сам – опанувавши базові практики, ви зможете практикувати йогу вдома для покращення свого самопочуття, для допомоги дитині і близьким.
Ми не намагаємося досягнути миттєвого результату, а наполегливо копаємо вглиб, накопичуючи силу не лише в м’язах, але й у розумі і в серці.
Методика викладання
Творчий підхід до розвитку особистості
Метод, який ми використовуємо в роботі, займаючись йогою, це не просто класична йога, це оригінальний творчий підхід до всебічного розвитку особистості, підкріплений сучасними теоріями в галузі дитячої психології і педагогіки. І йога в цьому методі виступає в якості "провідника" знань, поєднуючись з різноманітними елементами науки і мистецтва. Стержень методу: розвиток уяви і відсутність порівняння себе з іншими.
Дитяча йога перетворює дитину зі звичайного споживача дозвілля у творця нових образів та світів, дослідника власного тіла і можливостей.
Завдяки цьому йога перетворює дитину зі звичайного споживача дозвілля у творця нових образів і світів, дослідника власного тіла і можливостей.
Йога допомагає розвинути гнучкість, зміцнити внутрішні органи і поліпшити загальний стан організму.
Пози (асани) тварин і цілі комплекси вправ допоможуть розвинути концентрацію уваги.
Самовираження через вправи
Допомагаючи дитині виражати себе через практику простих вправ йоги, одночасно вчимо відчувати, що ця діяльність пропонується їй не заради «вдосконалення» навичок, а значить, оцінка їй не загрожує. Робити те, що ти зараз робиш, з задоволенням – наша стратегія.
Коли людина живе поза власним тілом, вона втрачає зв’язок з собою. За партою чи перед екраном комп’ютера діти відключені від своїх тілесних відчуттів. В результаті вони засвоюють інформацію лише інтелектуально. Малоефективні й ті види дозвілля, в яких тіло використовується механічно, як інструмент для досягнення результату. Тому на занятті ми стараємося задіювати якомога більше органів чуттів: ми займаємося босоніж, «здороваємося» з пальчиками ніг і рук, слухаємо з закритими очими звуки і своє дихання, розглядаємо або розмальовуємо мандали, медитуємо на полум’я свічки і дослухаємося до відчуттів власного тіла.